Harvey Dent, řečený Two-Face

Zatím všechny natočené filmy, ve kterých se vyskytla postava Harveyho Denta, by se daly označit za pomluvu. Protože v českém právním systému je pomluva specifikována jako nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu. A já jsem toho názoru, že přesně to ty filmy dělají. A protože většina populace, včetně tzv. “novodobých nerdů”, “hipsterů”, “skalních fanoušků Batmana” a nevím čeho ještě, nečte komiksy, na obranu Harveyho cti bych chtěl říct, že:

 

 1   Two-Face zabil Robinovy rodiče pouze ve filmu Joela Schumachera z roku 1995 – Batman Forever. V komiksu nikdy. Výsledek: Two-Face nezabil Robinovy rodiče. V žádném z vyprávění. (DC Universe se neustále restartuje.)

 2  Two-Face nemá ohořelý obličej, je poleptaný kyselinou. Do obličeje mu chrstl kyselinu Sal Maroni při soudním procesu. Tato událost zapříčinila jeho šílenství, díky kterému se rozhodl svěřovat životy (i svůj vlastní) do rukou své šťastné mince.

 3  Jeho mince nemá ruce. A také není z jedné strany ohořelá ani poleptaná. Sám ji z jedné strany poškrábal po převozu do nemocnice, protože přestal věřit v dobro.

 4  Přezdívku Two-Face si Harvey vysloužil v komiksech až PO poleptání kyselinou. Dříve byl přezdívaný Apollo pro svou neúplatnost a obecnou počestnost.

 5  V animované sérii má Harvey své zlé já po celý život a pouze ho potlačuje. Ke znetvoření došlo při explozi v chemičce, kam Harvey pronásledoval Ruperta Thorna, který ho kvůli jeho alter egu nazýval Two-Faceem a vydíral ho. Znetvoření, tentokrát celé levé poloviny těla, zapříčinilo nadvládu zlého já nad hodným. Animovanou sérii mám také rád.

 6  Two-Faceův outfit tvoří vždy dvě různá a podélně rozstřižená saka sešitá k sobě. Osobně se mi nejvíc líbí kombinace bílé a červené.

 

Filmy, které lžou: Batman (1989), Batman Forever (1995), The Dark Knight (2008)

 

Nejlepší vizuální ztvárnění vytvořil dle mého úsudku Brian Stelfreeze, který kreslil přebal Batman: Two-Face – Crime and Punishment z devadesátého pátého. Jen mě trochu mrzí, že nemá znetvořenou i levou ruku, protože dle příběhu znetvořená být má (chránil si poleptanou tvář). A` propos, všimli jste si, že má vlasy…?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.