Při svém pozvolném stěhování se do Prahy občas narazím na někoho, s kým jsem se bavil, ještě než jsem se z Prahy stěhoval do Brna. Napsal mi i jeden dávný známý, se kterým se mi kdysi psalo hodně dobře. Bavili jsme se vždycky o hrách a je o pět let mladší než já. A protože jsem v Praze a oba jsme měli ve stejnou chvíli čas, domluvili jsme se konečně na schůzce.

I když mi to přišlo zbytečné, protože tenhle kluk na mě nikdy nic nezkoušel, vyslovil jsem se, že se chci jen bavit. Nemám teď vůbec chuť začínat cokoliv jiného než přátelství a nerad bych tahal ven někoho, kdo by měl jiná očekávání.


Stojím na rohu frekventované ulice, kterou jsem zvolil jako místo setkání pro její potenciální bezpečnost. Svou volbu jsem ocenil v okamžiku, kdy jsem ho viděl přicházet - dost vyrostl oproti tomu, jak jsem si ho pamatoval z fotek před lety. Ale všichni okolo mně vyrůstají, jsem zvyklý.

“Ahoj, Jirka,” podal mi ruku a já si uvědomil, že doteď jsme si vlastně nikdy neřekli svá pravá jména.
“Medard.”
Naklonil hlavu lehce na stranu, prohlédl si mě shora dolů, udělal not bad face a pokýval hlavou: “Ok, proč ne.”

Tuhle část jsem nepochopil - to mi jako schvaloval jméno? Tak jsem ho jen zmateně následoval do restaurace, kde jsme byli domluvení, že chvíli posedíme. Chtěl jsem Kofolu, ale on objednal dvě piva. Řekl jsem si alespoň o malé a na vyžádání barmanovi předložil občanský průkaz. Než natočené sklenice položili před nás na pult, moc si mě ten Jirka nevšímal. Hekticky cosi řešil na svém telefonu a já nevěděl, jestli ho můžu rušit. Piva ale natočili rychle, Jirka telefon odložil, ve spěchu si se mnou ťukl a usrkl.

“Tak jdem?”
“Co? Kam?”
“No někam do soukromí, hajzly tu asi maj, ne?” V šoku na něj zírám a nechápavě vysvětluju, že jsem přece říkal předem, že na takové věci vůbec nejsem.
“Tak si ale rozmysli, co vlastně chceš!” rozhodil naštvaně ruce.
“Co? A vysílal jsem ti snad nějaký signály??”
“Neříkals mi snad hned už na ulici, že chceš m*dat???”

… :D

A tak jsem to konečně pochopil. Vysvětlil jsem, že jsem říkal MEDARD… že tak se jmenuju… A on jen otráveně zavrtěl hlavou, obrátil do sebe zbytek svého piva, zaplatil za sebe a odešel. Takže příště… příště se představím asi raději jako Medy a budu se snažit všechno hodně dobře vyslovovat.