Už nějaký čas se při chůzi opírám o hůlku. Nemyslím si, že by mě to nějak výrazně omezovalo na životě, nepřemýšlím o tom a nepřijde mi to důležité. Jsem proto rád, že to nepřipadá důležité ani ostatním. Ale například v tramvaji bych ocenil, kdyby mi do hůlky omylem nekopali, protože pak logicky ztrácím rovnováhu.

Během jediné dvacetiminutové cesty tramvají se mi to stalo tolikrát, že jsem se naučil padat tak, abych alesopoň co nejvíce svým non balance poškodil právě ty, kdo ho způsobili. Pokud jste jeli tuto středu brněnskou šestkou a v jednu chvíli jste pocítili na zádech Hii-chana, kopli jste mi do hůlky i vy.

Při zpáteční cestě jsem byl už příliš vyčerpaný, abych něco takového znovu podstupoval; v tramvaji jsem si proto sedl. Byl jsem připraven i vstát, pokud by nastoupil někdo, kdo by si zasloužil sedadlo více. Překvapilo mě ale, když tím někým měl být naprosto zdravě vypadající asi dvacetiletý hoch.

“Pustíš mě sednout?” zastavil se u mě.
Zmateně jsem si ho prohlédl a opět naznal, že vypadá naprosto pohyblivě.
“Vidíš tu hůlku?”
“Jo,” odpověděl.
Popravdě jsem čekal trochu obšírnější odpověď. Třeba omluvu, že si nevšiml, nebo něco takového. Ale takhle jsem na něj zůstal jen chvíli hledět, přičemž on trpělivě hleděl zpátky na mě. A jak tak na sebe hledíme, dopálil jsem se: “Tak tu mám jen tak pro image. To si takhle jezdím po Brně tramvají sem a tam a vždycky si sedám přesně na tohle místo pro nemocný, abych ho zabral těm, kteří ho vážně potřebujou. Když přestupuju, tak hodně kulham, abych na sebe strhl pozornost, a doma jsem si dokonce rozřízl stehno, aby to bylo co nejvíc věrohodný. Dělá mě to upřímně šťastným a rád bych v tom pokračoval. Chceš vědět ještě něco o mém životě? Zeptat se na něco dalšího?”
“Ty si debil, tak pustíš mě sednout?”

Věřím, že kdybych musel odpovědět, zavaří se mi mozek a umřu. Naštěstí hocha hned odtáhl jeho kamarád kamsi do zádě vagónu, a tak jsem příhodu přežil. Ale použití ironie na veřejnosti se příště asi vyvaruji.