Annie vám dala 4 tipy na Vánoce bez stresu. Já vám dám 4 tipy, proč Vánoce neslavit vůbec. Asi bych našel těch důvodů víc, třeba komercializaci, ale chtěl jsem se držet stejného počtu jako Annie, aby to bylo fér.

Víra

Pokud nejste věřící, je trochu zvláštní, že vůbec Vánoce slavíte. Vánoce jsou křesťanské oslavy narození Ježíše Krista (posunuté datum pomineme). Chápu, že nemusíte mít doma Betlém, on Santa už celkem dávno ukradl Ježíškovi celou šou. Ale trvám na tom, že pokud jste nevěřící a slavíte Vánoce, je to úplně stejné, jako kdybyste třeba jako Češi slavili 4. července Den nezávislosti. Proč byste něco takového dělali?

Přetvářka

Pamatuju si, jak jsme se jako malí nesměli o Vánocích se sourozenci hádat. Ostatní dny v roce to bylo vcelku jedno, ale na Vánoce bylo vyžadováno, abychom k sobě byli milí. Stejně funguje i většina ostatních lidí. Snaží se, aby o Vánocích s ostatními vycházeli lépe, jsou milejší než obvykle, pozornější. Ozývají se lidem, na které celý rok ani nepomysleli. Je to trapný.

Dárky

Tento bod přímo souvisí s přetvářkou. Lidé kupují dárky i lidem, které nemají rádi, když mají pocit, že se to od nich očekává. Dost často danou osobu ani pořádně neznají, takže koupí něco, co ten druhý neocení. Obdarovaný zase musí předstírat, že se mu dar líbí, protože to se očekává od něj. A počítají cenu, aby koupili něco v přiměřené hodnotě.

Když chci dát někomu dárek, dám mu ho proto, že chci. Ne proto, že se něco slaví, nebo proto, že jsem dostal dárek já od něj. Nesrovnávám jejich hodnotu a nikdy nepřemýšlím nad tím, co bych měl někomu koupit. Protože pokud na tuto otázku neznám odpověď, pak toho člověka dostatečně neznám a není důvod, proč bych mu měl něco kupovat.

Úplně nejhorší jsou asi seznamy vánočních přání. Když vám někdo musí vyloženě říct, co by si přál, nemáte s ním pravděpodobně dostatečný kontakt a měli byste nejdřív napravit to, než vůbec budete přemýšlet o nějakých nákupech. Existují lidi, které znám a dárky k Vánocům jim dávám, protože jsou buď věřící nebo blázni jako Annie. Ale ty dárky jim stejně kupuju celý rok, jak se mi chce. Jen to prostě do Vánoc skladuju ve skříni, protože jejich oslavy respektuji.

Téma

Líbí se mi světélka, sobi, sníh, rád bobuju, stavím sněhuláky, nosím rolničky, jím cukroví a piju jablečný čaj se skořicí. Kromě sobů a rolniček, které proslavil Santa, nic z toho nemá přímou spojitost s Vánocemi. A sobi a rolničky taky existují i bez nich. Nechápu tedy, proč bychom nutně museli čekat na Vánoce, abychom si něco dobrého upekli a nosili “ošklivé” svetry.

Všechno tohle můžeme dělat celý rok. Dokonce i sáňkovat, když odjedete někam do hor. Třeba světélka na okně mám celoročně a zapínám si je, kdykoliv na to mám náladu. Jediný člověk, co s tím kdy měl problém, byl soused, kterému to svítilo do okna - a ten už umřel, takže dobrý.  

Hikaru, alias “trochu Grinch”